zastávka

Jak chytře vyhodit 3 miliony? Nejdůležitější je, najít si vhodné pole.

zastávkaHračkářská společnost LEGO rozšířila svůj závod v Kladně takovým způsobem, že by se lokalita Kladno-Jih mohla přejmenovat na Kladno-LEGO, proto se kladenský magistrát zřejmě rozhodl ukázat Dánům, že i my Češi dokážeme myslet ve velkém. Tak vznikla „chytrá“ autobusová zastávka v polích za 3,18 milionu korun – včetně tyče na semafor.

Nová autobusová zastávka s názvem Kožovská byla vybudována na silnici mezi Velkým Přítočnem – Pleteným Újezdem. Představitelé magistrátu města Kladna ji nedávno s velkou slávou otevřeli a nezapomenuli se pochlubit v médiích co vlastně zastávka všechno dovede. V některých případech dokáže cestující ukrýt před deštěm, v noci svítí na cestu poutníčkům.

Chytrá autobusová zastávka je tak rozumná, že pro jistou zastaví provoz i když zrovna není přítomen autobus. Zřejmě je tak chytrá, že trénuje na příjezd autobusu, protože sama nejlépe ví, že při ostrém provozu by se mohlo něco pokazit. Při pozorování jsem byl svědkem kdy zastávka zastavovala provoz a to i v případě kdy poblíž nebyl žádný dopravní prostředek. Přisuzoval jsem to nervozitě z mojí přítomnosti.

„Automatický systém vyřešil i nebezpečné přecházení cestujících na protilehlou stranu silnice a současně odpadla nutnost budování druhého zálivu,“ řekl někdo. Jen pro zajímavost. Na protilehlé straně silnice je dlouhý lán polí a opravdu by mě zajímalo kolik cestujících sem za den zbloudí. Ale co, peněz je dost, tak proč je nevyhazovat.

Jak je zastávka, za více jak 3 miliony korun, nesmyslná, vás napadne hned při první její návštěvě. Jen pár metrů od semaforu se nachází železniční přejezd a kdyby zde byl skutečně tak velký provoz byla by „chytrá“ autobusová zastávka nebezpečná svému okolí, protože by hrozilo, že nějaký nezkušený řidič v dopravní koloně, kterou způsobil semafor přidružený zastávce, zastaví v kolejišti. Protože každý ví, že s provozem to zde není tak horké. Mohla být zastávka vybudována tak blízko přejezdu.

„Celkové investiční náklady na zastávku včetně semaforu činily 3,18 milionu korun. Stavba dále zahrnuje nástupní hranu, autobusový pruh, přístřešek pro cestující, osvětlení a dopravní značení.“

„Pokud se nám to osvědčí, je možné, že podobné technické řešení křižovatek s upřednostněním autobusů, ale třeba i sanitních a hasičských vozů, vznikne i jinde ve městě,“ řekl kladenský primátor Dan Jiránek.

Na závěr je nutné podotknout, že mnozí z dotazovaných lidí přiřazují kurióznost autobusové stanice k tragickému semaforu, který také řídí provoz v nepřítomnosti dopravních prostředků. Ten se nachází v Kralupské ulici v Kladně Na Šestém a jeho skutečnou náplň se snaží kladenský magistrát vysvětlovat již několik let. Zatím neúspěšně.

Znáte další kladenskou kuriozitu? Dejte mi vědět na redakce@ikladno.cz

Podobné příspěvky