Medvědárium Kladno

Kladenské medvědárium se nachází v areálu zahrady kladenského zámku. Od roku 2000 prošel celý areál zahrady postupnou rekonstrukcí až z něho nakonec vzniklo krásné prostranství, které je vhodné nejen k odpočinku. Teprve až souhra okolností způsobila, že v zámecké zahradě vzniklo medvědárium se dvěma medvědicemi. Medvědárium Kladno se tak může pochlubit skutečným medvědy.

O kladenském medvědáriu

Nápad, že bude mít město Kladno medvědárium způsobila až souhra okolností. V lednu 2001 zanechal na parkovišti v Moravských Budějovicích ukrajinský cirkus dvě klece. Po jejich prozkoumání bylo zjištěno, že v nich jsou dvě zesláblé medvědice Marta a Míša, které zde byly zanechány na pospas osudu. V té době neměl o medvědice nikdo zájem, takže bylo rozhodnuto o jejich uspání. Nakonec se medvědic ujal kladenský magistrát, ale než se tomu tak stalo, musely obě medvědice prožít dlouhé dny v těsných klecích. Teprve až za pár dnů se mohly přestěhovat na místo, kterému říkáme medvědárium Kladno.

Otevírací doba medvědárium Kladno

Březen – říjen: denně 8 – 21 hodin
Listopad – únor: denně 8 – 16 hodin

Krmení medvědic od května ve středu a sobotu od 9:00

Kontakt a adresa

???? Zádušní 1, Kladno
???? Webové stránky
???? kultura@mestokladno.cz

Kladno medvědárium – fotogalerie


Foto: Magistrát města Kladna

Video z kladenského medvědária

Zajímavosti z kladenského medvědária

Kdo se o medvědice stará?
Ekocentrum NSEV KLADNO – ČABÁRNA, o.p.s. společně se záchrannou stanicí AVES se starají o medvědice, které bydlí v kladenském medvědáriu. Do kasičky na jejich péči můžete přispět i vy přímo v areálu zámecké zahrady.

Jak jsou medvědice staré?
Medvědice Marta se narodila v roce 1990 a medvědice Míša v roce 1997. Zajímavostí určitě je, že Marta a Míša jsou příbuzné. Marta je totiž Míšina matka.

Proč nejsou obě medvědice ve výběhu?
Medvědi jsou samotářská zvířata, která společně s mláďaty žijí jen výjimečně. Pokud spolu náhodou zůstane mladší medvěd se starším, tak se ten mladší snaží převzít vůdčí roli. A to se neobejde bez potyček. Aby bylo možné chovat obě medvědice na jednom místě, je důležité je pouštět ven odděleně. Každá si tak může užívat výběhu polovinu dne.

Proč nejsou ve výběhu?
Medvědi potřebují, jako každé zvíře, k životu úkryt. Medvědi jsou nejaktivnější ráno a večer. V průběhu dne rádi odpočívají a spí ve svém úkrytu.

Proč nejsou medvědi vidět v zimě a co tedy dělají?
Spí.

Podobné příspěvky