Petr Nikolaev bude režírovat Lidice

Již 26. července začne hlavní fáze natáčení filmových Lidic podle oceňovaného scénáře Zdeňka Mahlera, a to i přesto, že film postihla nečekaná a zásadní komplikace.

Alice Nellis, režisérka filmu, není schopna ze zdravotních důvodů v náročných přípravách a samotném natáčení pokračovat. Naštěstí se však podařilo nalézt adekvátního nástupce – je jím režisér Petr Nikolaev (Báječná léta pod psa, Kousek nebe, …a bude hůř).

„Jako producent jsem se dostal před nelehký úkol. Poté, co mi režisérka Alice Nellis zavolala, že nebude ze zdravotních důvodů moci realizovat projekt Lidice, jsem musel udělat rozhodnutí, co dále. Vzhledem ke stavu Alice by nepomohlo krátkodobé odsunutí natáčení. Měl jsem před sebou dvě možnosti: projekt pozastavit na neurčito, což by s velkou pravděpodobností znamenalo zastavení celého projektu z důvodů rozpadu financování, nebo hledat nového režiséra.

Po dohodě s Alicí jsem se rozhodl pro druhou možnost. Kvalita textu mi naštěstí práci usnadnila. Moje volba padla na Petra Nikolaeva, jehož filmu Blízko nebe si velice vážím, navíc vím, že on sám má k látce Lidic velmi blízko. Petr Nikolaev se s Alicí Nellis setkal a prošli si veškeré již udělané přípravy tak, aby nedošlo k posunu v termínech a projekt mohl pokračovat. Při procházení archivů jsem našel jeden starý anglický plakát, který, myslím, vystihuje to, o co se všichni snažíme: „Lidice shall live,” komentoval celou situaci producent snímku Adam Dvořák.

„S touto látkou jsem se poprvé setkal před lety, kdy jsem točil rozhovor s panem Mahlerem, jehož kniha Nokturno mě zaujala, a zvažoval jsem možnosti filmového zpracování. O to větší bylo moje překvapení, když mi Adam Dvořák nabídl režii filmu Lidice po nemocné Alici Nellis. Její verze scénáře se mně velice líbí a doufám, že ho kvalitně převedu do filmové podoby,” řekl Petr Nikolaev, pro kterého bude film i osobní výzvou, jelikož jeho dědeček, legionář a důstojník, byl po Heydrichově smrti popraven.

Obsazení hlavních rolí by mělo zůstat stejné, takže se diváci stále mohou těšit na Karla Rodena, Zuzanu Bydžovskou či Marthu Issovou.

Závěrem slova Alice Nellis: „Film o Lidicích jsem se rozhodla točit, protože věřím, že by měl vzniknout. A ze stejného důvodu teď, když mi akutní borelióza a neurologické problémy na nějaký čas zabránily pracovat, předávám režii Petrovi Nikolaevovi. Vzhledem k opčním smlouvám a financování by v případě, kdy by se měl projekt odložit, hrozilo, že se nenatočí vůbec. A toho bych určitě příčinou být nechtěla. Myslím, že je důležitější, aby se film realizoval a dostal do kin, než že bych ho zrovna nutně musela točit já. Doufám, že film se i přes tuto komplikaci natočí, a přeji jak Petrovi, tak jeho nově sestavenému štábu hodně štěstí a sil.”

Podobné příspěvky