Šance stát se farmářským magnátem.

Zajímá vás problematika farmářských trhů ve městě Kladně a stále vás rozpaluje jejich provozní doba? Pak je tento článek určen právě vám. Současně, je také otevřenou odpovědí na reakci, která přišla na redakční email a zároveň může sloužit jako zajímavý nápad na přivýdělek. Staňte se přes noc farmářským magnátem.

Na email mi přišla zajímavá reakce na dřívější článek, který se týkal farmářských trhů. Farmářské trhy na Kladně. Ale pro koho?. Pan JUDr. Miroslav Crhák mi zaslal čerstvou komunikaci s Ing. Vilémem Frčekem nebo Frčkem? (tiskový mluvčí magistrátu města Kladna). Některé pasáže si teď dovolím citovat a doplňovat o další zajímavosti.

„Chtěl jsem Vám jen pro informaci zaslat mou čerstvou komunikaci s Radnicí k tomuto tématu, ze které vyplývá, že se nic nezměnilo a asi nezmění. Jen nechápu který „chytrý“ zastupitel realizoval a nechal podepsat v roce 2010 tento kontrakt s pořadatelem. Jako velmi vtipná, je odpověď mluvčího kladenské radnice, že paní, co trhy pořádá, tyto v Kladně nemůže konat v sobotu, protože je organizuje v Říčanech??!!!. No nevím, zda jsou nějaké Říčany větší než Kladno a kolik to přináší této firmě. Nabízí se otázka, zda není náhodou tato smlouva s dotyčnou organizátorkou sjednána třeba na cca 10 let a nedá se vypovědět a tím občané Kladna mají smůlu anebo se radnice zamyslí nad svým irelevantním krokem vůči občanům Kladna a okamžitě změní pořadatele, který by tyto trhy organizoval v sobotu, což dělá 99% vetších měst…….“ část z emailu pana Crháka.

První co bych chtěl podotknout je fakt, že na farmářských trzích po celé ČR není dohromady o co stát. Samozřejmě je to můj subjektivní názor, který se může od vašeho lišit. Na nesmyslné provozní době trhů v Kladně se však shodneme.

Problém není na straně magistrátu, ten pouze pronajímá prostor pro konání trhů. Nicméně nějaká páka na změnu by se jistě našla. Jenže proč?. To, že se trhy pořádají v pátek dopoledne je problémem provozovatele. Lépe řečeno, jeho svobodným rozhodnutím, které nejspíš dobře zapadá do jeho obchodního plánu. Tento provozovatel dokázal zajistit lukrativní místa pro trhy na což současně dokázal nalákat „farmáře“, kterým se zřejmě snaží provozovatel trhů časově přizpůsobit a zajistit nejlepší odbyt jejich produktů. Svůj názor a nespokojenost můžete zaslat provozovateli trhů: http://nasetrhy.cz/Kontakty. Město zřejmě nemůže provozovateli přikázat, aby čas konaní pozměnil. Pokud by k tomu nebyly pádné důvody. To znamená. Když budete mít zájem provozovat farmářské trhy, amatérské divadlo na náměstí Starosty Pavla v pondělí od 7:00 do 8:00, město vám pronajme prostory k tomu určené a poskytnout vám může pouze námitku, že by bylo pro občany vhodnější, pořádat tyto aktivity v odpoledních hodinách o víkendu. Rozhodnutí je jen na vás, na provozovateli.

Otázkou může být, zda by se město dokázalo věnovat vašemu kulturnímu plánu s takovou vervou, jako současným farmářským trhům. Mluvíme o symbolickém nájemném a mediální podpoře.

„Na podobné a zcela oprávněné připomínky odpovídám již třetí rok. Fakt je ten, že provozovatel trhů na nám. Starosty Pavla společnost „České trhy“ zastoupená paní J. Benešovou pořádá o sobotách trhy v Říčanech. Z tohoto prostého důvodu jsou trhy na Kladně v pátek dopoledne. Nutno říci, že když se podíváte do Rakouska či Francie, trhy v pracovní dny nejsou ničím výjimečným. Chápu ale, že to Vám jako spotřebiteli moc nepomůže.“

„Jinak co se týká sobotních trhů na Václavském nám., tak zde mám jen kusé informace. Z těch je zřejmé, že trhy zde moc nefungují. Bohužel s provozovatelem se nepodařilo navázat užší spolupráci, natož do podoby trhů jakkoliv zasáhnout. Vidím to jako promarněnou šanci provozovatele využít lukrativního místa a času,“ Ing. Vilém Frček, DiS. (tiskový mluvčí / asistent primátora)

Myslím si, že by nebyl problém pořádat trhy v sobotu, neděli, pondělí atd., ráno, odpoledne, večer pokud by se o to zajímala jiná společnost, která by zároveň projevila zájem o pronájem prostor. Hlavní problém však může být v tom, že chybí společnost, která by trhy organizovala – tedy dokázala zajistit dostatek farmářů a zároveň dokázala převzít ztrátové náklady – to v případě, že by o trhy nebyl zájem. Zde je právě TA možnost pro všechny z Vás, kteří s časem konání farmářských trhů nesouhlasí a chtějí si přivydělat v konkurenčním farmářském souboji. Sežeňte schopné farmáře a za provizi jim zajistěte lukrativní prostory v centru města. Úryvek z citátu Nelsona Mandely by to shrnul asi takto: „Je to ve Vašich rukou.“

Podobné příspěvky