cyklostezka Kladno-Kyšice

Cyklostezka Kladno – Malé Kyšice na vlastní kůži

cyklostezka Kladno-KyšiceKdyž byla 10. dubna 2012 slavnostně otevřena cyklostezka Kladno – Malé Kyšice, říkal jsem si, že ji musím brzy zdolat. Výzva na sebe nechala čekat jeden dlouhý měsíc. Buď bylo moc horko nebo moc zima. Však to znáte. Pokud jste ji ještě nejeli, já vám o ní povyprávím a ukáži na několik nesrovnalostí.

Cyklostezka začíná u nebo za Kožovou Horou. Kde ta leží ví téměř každý Kladeňák, nicméně zde pro mojí osobu nastal první zádrhel. Jak se na cyklostezku dostat a nemuset jet přitom po silnici? Toť složitý zádrhel, který se mi podařilo trefit až na druhý pokus. Pokud se vydáte přes „Výhybku“, před fotbalovým hřištěm Slavoj zahnete doprava, objedete hřiště lesem a vyjedete u rozcestí. Když trefíte správnou (myslím, že prostřední cestu) pojedete pořád rovně až vyjedete u začátku nové cyklotrasy. Ačkoli jsem doma prozkoumával mapu a věděl jsem, že nesmím odbočit, stejně jsem to udělal a skončil na letišti Velká Dobrá. Moje chyba. :-)

Stezka tedy začíná přímo za lesem, kde kousek jedete po pravé straně silnice, kterou potom přebrodíte na druhou stranu. Fotky s řepkou olejkou jsou sice nádherné, ale tím veškerá romantika končí, protože ten smrad z ní, vás bude provázet celou cestu. Na druhou stranu nemusíme mít obavu, že by Česká republika trpěla krizí z nedostatku řepky olejky.

Druhý a třetí zádrhel přišel hned za kruhovým objezdem, který míří na Velkou Dobrou, Pletený Újezd a Braškov. Zde je zase rozcestí, kde můžete pokračovat přes most na Braškov nebo se vydat do „Pleteňáku“, protože jsem mapu neprostudoval důkladně a na rozcestí nebylo nikde napsáno, že se mám vydat přes most, rozjel jsem se do „Pleteňáku“. Jedna dobrá žena mě poslala zpět na most :). Právě za mostem nastal zádrhel poslední. Most přejedete po chodníku po levé straně směrem do Braškova, ale za mostem pokračuje cyklostezka na druhé straně přes silnici, nikde žádný přechod a na krajnici plná čára. Řidičský průkaz vlastním už dlouhou dobu, ale toto mě zmátlo a nebyl jsem si jistý zda neporušuji nějaký předpis. Tak nebo tak jsem to přejel.

Zbytek cesty je stezka viditelně značena, takže je konec bloudění a můžete si vychutnávat okolní panoramata a valit oči na to, co všechno v Braškově mají. Například bruslařskou dráhu, kterou by jim záviděla i Sáblíková.

Celou cestu mě doprovázejí tabule s informacemi, co kde leze za jakou havěť atd. Nebyl čas to číst, protože to vypadalo na déšť. Celou cestu jsem si říkal, jak je ta stezka výborná, nikde žádný velký kopec, kromě kopce, který vede přes bruslařskou dráhu v Braškově, každou chvíli jsem míjel odpočinkové koutky s lavičkami. Radoval jsem se, jak se mi při návratu pojede nádherně bez velké dřiny. Vystřízlivění přijde po projetí golfového areálu v Horním Bezděkově. Oni tam mají golfové hřiště?!? Kam se hrabem s naším Sletištěm.:-)

Za hřištěm dostává cesta pořádný spád, kde v jednom místě narazíte na strašáka v podobě značky s nápisem „Nebezpečné klesání“, takovou značku vidím prvně v životě!! Říkám si, snad se nezabiji! Nezabil, ale první co mě napadlo pod kopcem, byla otázka. A to mám jako vyjet ten kopec zpět jo? Ani náhodou! Tady stezka končí, ale dá se pokračovat dál. Projel jsem chatovou oblastí, objel hospodu U Netopýra a šlapal po silnici do kopce – ten nebyl tak hrozný jako kopec na cyklostezce, ale stejně mi dal zabrat. Silnice vás zavede na křižovatku s cyklostezkou po které se vydáte zase zpět do velkoměsta a celou cestu zpět si říkáte. Proč je ta stezka tak krátká?

Podobné příspěvky