Přeskočit na obsah

Kladno se stalo „Bezpečným místem“

Město Kladno se nákupem tří mobilních defibrilátorů zapojilo do projektu „Dejte srdci šanci“. Od nynějška jedním disponuje Policie ČR, dalším Městská policie Kladno a třetím Sportovní areály města Kladna (SAMK).

Při dnešním zasedání Zastupitelstva města Kladna převzal defibrilátor z rukou primátora Dana Jiránka za Policii ČR ředitel Krajského ředitelství policie Středočeského kraje plk. Václav Kučera, za Městskou policii Kladno ředitel Stanislav Procházka a za SAMK ředitel Lukáš Kubica.

Město Kladno se stalo bezpečnějším místem pro život svých občanů a to díky nákupu tří mobilních defibrilátorů a zapojením do projektu „Dejte srdci šanci“. Ten je zaměřen na možnost poskytnutí včasné první pomoci při srdeční příhodě pomocí automatizovaných externích defibrilátorů (AED). Cílem projektu je informovat širokou veřejnost o nových pomůckách při poskytování první pomoci a zpřístupnit tyto přístroje na místech kde lze předpokládat pohyb většího počtu osob. Místa, kde je přístroj AED instalován a je možné ho použít, jsou označena symbolem „Bezpečné místo“.

„Policisté a strážníci jsou často jako první u vypjatých situací, které mohou vyústit v srdeční příhodu s nutností aplikace první pomoci. I těch pár okamžiků, než přijede sanitka, může být rozhodujících – proto jsme se rozhodli pro nákup mobilních defibrilátorů“, říká primátor Kladna Dan Jiránek.

„Kdyby jen jeden z defibrilátorů zachránil byť jediný život za celou dobu své aktivní služby, budu vědět, že nákup i pravidelná školení městských strážníků, se bohatě vyplatily,“ doplňuje ředitel Městské policie Kladno, Stanislav Procházka.

Každá minuta rozhoduje

Náhlá zástava srdce může postihnout kohokoliv, kdekoliv a kdykoliv, a často se tak stane bez jakéhokoliv varování. Náhlou zástavu srdce přežije méně než 5% postižených. Na zástavu srdce přitom existuje jasný a velmi účinný recept – včasná defibrilace. Automatizované externí defibrilátory jsou vybaveny analýzou srdeční křivky a hlasovou nápovědou v českém jazyce. Při náhlém bezvědomí zachraňující nalepí na postiženého elektrody dle nákresu a přístroj hlasovou nápovědou doporučí postup při resuscitaci.

Pořízení jednoho defibrilátoru vyšlo Město na 53 000,- Kč s DPH.