Sportovní hala bude šetřit energie

Kladenská sportovní hala potřebuje modernizaci a opravy, které pomohou ušetřit vysoké náklady na energie. V letošním roce by měla dostat nová okna, zateplení obvodového zdiva, rekonstrukci pláště a také nový systém vytápění.

Kladenská sportovní hala byla postavena v 70. letech. Objekt je dnes energeticky náročný, což vedlo Sportovní areály města Kladna (SAMK) k úvahám o snížení její energetické náročnosti a úspoře nákladů na provoz. Z vlastních prostředků se podařilo vyměnit zónovou regulaci s termoregulačními ventily, rekonstruovat plynovou kotelnu, omezit cirkulaci teplé vody a přeizolovat zásobníky teplé vody. Díky finanční podpoře města se už v letošním roce podařilo zateplit podhledové konstrukce haly. Nyní se zvažují další kroky.

Rada města schválila realizaci dalších opatření, která by spolu s dalšími měla vést k úsporám až 1847 GJ, což je přibližně 600 tisíc Kč ročně. „To, že SAMK ušetří poměrně významnou částku, pocítí kladenští občané na novém vybavení či nových sportovních aktivitách, které díky uspořeným prostředkům bude SAMK realizovat,“ konstatoval Miroslav Bernášek, 1. náměstek primátora. Nyní je v plánu výměna dřevěných oken a plechových vrat, rekonstrukce obvodového pláště, zateplení obvodového zdiva a zateplení plochých střech.

Úspory energií lze ale hledat i jinde. Přímo u zdroje. SAMK hledá levnější varianty zásobování svých areálů teplem a elektrickou energií. Jako nejvýhodnější technické řešení se jeví kogenerační výroba elektrické energie a tepla. Kogenerační jednotka zajistí spotřebu Aquapark Kladno a sportovní haly. Stávající kotelna Aquaparku bude upravena. Doplněním kogenerační jednotky se tepelný výkon kotelny zvýší minimálně o 300 kW. Zdroj tepla ve sportovní hale bude jednak plynový a jednak z potrubí z kotelny Aquaparku. V zimních měsících bude teplem vyhřívaná sportovní hala a v letním období bude teplo použito na vyhřívání venkovních bazénů.

Podobné příspěvky