Metu čeká zásadní rekonstrukce
Kladenskou Metu, největší dům pro hendikepované v Čechách, čeká ještě v létě zásadní rekonstrukce. Jejím výsledkem bude nejen komfortnější bydlení, ale také úspora a lepší služby.
Stav budovy, která skýtá 255 bytů zvláštního určení, je již dlouho ve velmi špatném stavu. Výše nájemného, která je zákonem stanovená na 18,30/m2 neumožňuje vytvořit fond, z něhož by šlo rekonstrukci financovat, Město proto zařadilo Metu do programu na revitalizaci Kročehlav a mělo by na její rekonstrukci získat dotaci až 56 milionů Kč. „V těchto dnech vyhlašujeme výběrové řízení a je pravděpodobné, že finální cena bude o něco nižší. S rekonstrukcí bychom mohli začít co nejdříve, tj. v létě,“ říká náměstek primátora Vojtěch Munzar.
Město zvolilo k projektu zcela otevřený přístup. „V průběhu příprav projektové dokumentace se sami hendikepovaní vyjadřovali k plánovaným opravám. Sepsali, co je trápí nejvíce a které opravy budou preferovat, stejně jsme postupovali u předchozí výměny výtahů“ popisuje Vojtěch Munzar.
Rekonstrukce bude obsáhlá a musí se provést za provozu, nikde v okolí totiž není vhodné alternativní bydlení, kde by hendikepovaní mohli po dobu oprav přečkat. Budou se měnit celé panely se vstupy do lodžií, protože jsou ze špatného materiálu, samotné lodžie, které jsou nyní z uhnívajícího dřeva, dům získá nová okna a hlavně se provede celkové zateplení fasády. „Náklady na vytápění Mety jsou velmi vysoké, což vychází ze samotného charakteru budovy. Pro představu, je zde například 4,5 tisíce m2 chodeb,“ vysvětluje náměstek Munzar.
Město si od rekonstrukce Mety slibuje úsporu nákladů na energiích. Tím zbyde více prostředků na zajištění služeb.
Obdobně rozsáhlý bytový dům pro hendikepované jinde v Čechách nenajdete, druhý takový je na Moravě. „Když se dům za minulého režimu projektoval, měl být místem, kde budou mít hendikepovaní veškeré zázemí, v podstatě se ani neměli dostat ven. To ale vedlo k sociálnímu vyloučení. My se naopak snažíme hendikepovaným město otevřít,“ doplňuje Vojtěch Munzar. Kladenský magistrát disponuje bezbariérovým vstupem a výtahem pro vozíčkáře, ve městě jezdí nízkopodlažní autobusy a některé přechody pro chodce jsou upraveny jak pro vozíčkáře tak pro slabozraké.
Kladno se zkrátka snaží být městem pro život, třebaže s hendikepem.