Město nabídne startovací byty pro mladé rodiny

Město pomůže mladým rodinám, které řeší akutní problém s bydlením. Nabídne startovací byty s extrémně nízkým nájemným. Ze svého bytového fondu Město pro tento účel vyjme prvních dvacet bytů. Každý rok bude počty těchto bytů navyšovat.

Rada města na svém včerejším zasedání schválila pomoc mladým rodinám, které ještě nemají svůj vlastní byt, a přitom se chtějí osamostatnit. Mladé páry do 30ti let věku, které akutně řeší společné bydlení, ale ještě třeba nemají „doběhlé“ stavební spoření, budou mít nyní šanci získat čas.

Startovací byty budou spíše menší, tedy zhruba do 50m2, ale za to v nich bude po tři roky nájemné ve výši pouhých 29,- Kč/m2. Čtvrtý rok dosáhne nájemné výše obvyklého tržního nájmu a pátý rok se zvedne na dvojnásobek. „To je jasným signálem, že chceme mladým rodinám pomoci v jejich začátku. Po uplynutí pěti let totiž ani nebude nárok na prodloužení nájemní smlouvy,“ vysvětluje náměstek primátora Vojtěch Munzar, do jehož kompetence bytová politika spadá.

Žádosti zájemců o startovací byty pro mladé budou bodovány dle jasných kritérií. „Přednost dostanou manželé a rodiny s jedním nebo maximálně dvěma dětmi. Preferováni budou také lidé, kteří se již svou bytovou situaci snaží řešit např. nějakou formou spoření a mají tedy poměrně jasnou představu o tom, kam se za těch maximálně pět let ze startovacího bytu přestěhují,“ dodává náměstek Munzar.

„Jedná se o pilotní projekt a na základě poptávky uvidíme, kolik bytů budeme v dalších letech pro mladé vyčleňovat. Byty nemusí být jen v jednom objektu, ale budou i různě po Kladně,“ uzavírá primátor města Kladna Dan Jiránek.

Podobné příspěvky