Kladno začne vychovávat zubaře

Po celé České republice je vysoká poptávka po zubařích a dentistech. Město Kladno přichází s řešením, které by mělo zajistit nové zubní specialisty.

Na jednoho zubaře zde připadá 2 119 obyvatel, zatímco v celorepublikovém měřítku je to číslo o poznání nižší – 1 423 obyvatel. To by se ale v brzké době mělo změnit.

V prostorách bývalých kasáren Lidice vznikne Dům zubní péče Kladno. Kromě praktických zubních lékařů nabídne služby stomatochirurgů, ortodentistů či dentálních hygieniků a dalších odborných profesí.

Mimo to v prostorách také vznikne vzdělávací ústav, který přivede chybějící lékařské talenty do oboru. Nově vzniklá Dentální univerzita bude první vysokou školou zubního lékařství v České republice.

Více než 60 % zubních lékařů je starší 50 let, pětina z nich pracuje, přestože jsou již v důchodovém věku. „V České republice je pět lékařských fakult, kde se dá studovat magisterský program zubního lékařství. Samostatná fakulta či škola tu není ani jedna. Zřízení Dentální univerzity Kladno tak bude mít nadregionální význam,“ vysvětlil 1. náměstek kladenského primátora Miroslav Bernášek.

Kasárny Lidice a další související budovy projdou celkovou rekonstrukcí, aby v nich bylo možné provozovat jak zdravotní péči, tak odbornou výuku a činnost rektorátu nebo knihovnu. Dentální univerzita Kladno bude začleněna do Integrovaného plánu rozvoje města.

Podobné příspěvky