Volit budete sami, my vás chceme jen inspirovat!

Provozovatelé portálu pro online distribuci dokumentárních a experimentálních filmů www.docalliancefilms.cz nabízí v předvolebním týdnu výběr dokumentárních filmů zaznamenávajících proměny české politiky a politiků v průběhu uplynulých dvaceti let.

„Pokud si lidé nemůžou vybrat mezi politiky, lepší než rozhodovat se podle reklamních kampaní je podívat se na politiky očima českých dokumentaristů,“ říká Jana Ptáčková z Docalliancefilms.

Až do neděle 30. května je tak na www.docalliancefilms.cz zdarma ke zhlédnutí dohromady 9 filmů, které nabízí pohled na nejrůznější události nebo osobnosti českého politického života. Hned čtyři filmy jsou od režiséra Igora Chauna, další pak od Radima Procházky, Pavla Kouteckého a Míry Janka.

Film Igora Chauna Léčba Klausem pátrá po smyslu československé revoluce a důvodech po ní nastalé deziluze, dokument vznikl jako sestřih původně čtyřdílného politického cyklu. Portál také nabízí dvoudílný profil aktérů studentské sametové revoluce Po stopách listopadu I. a II, který vznikl k 19. výročí Listopadu 1989. U filmu Radima Procházky a Petra Fischera s názvem Papírový atentát můžete zavzpomínat na tzv. Sarajevský atentát v listopadu roku 1997.

Hravý experimentální film Pavla Kouteckého Oj, to byl boj! zachycuje Prahu v době kampaně před prvními svobodnými volbami v roce 1990. Pavel Koutecký zachytil na kameru podezírání, taktizování, práci i teatrální výstupy v období zrodu dvou nových samostatných států, film nazval Zánik Československa v parlamentu. Nebo pokud snad ještě někdo neviděl Kouteckého a Jankův film Občan Havel, je možné ho v těchto dnech na portálu vidět také zdarma.

„Dávné politické plakáty nám připomínají atmosféru víry v demokracii. Připomeňte si je dnes a porovnejte s kampaní obklopující nás v těchto dnech,“ dodává Ptáčková.

Podobné příspěvky