Václav Marhoul chystá filmovou verzi bestselleru Nabarvené ptáče

Václav Marhoul konečně oznámil název svého nového celovečerního filmu. Předlohou k němu bude světoznámý bestseller amerického autora Jerzy Kosińského Nabarvené ptáče.

„Román Nabarvené ptáče mě svého času, stejně jako milióny čtenářů po celém světě, zasáhl natolik, že jsem se v polovině roku 2008, po dokončení celovečerního filmu Tobruk, rozhodl vyvinout veškeré své úsilí a um na to, abych získal filmová práva právě k tomuto dílu. To se nakonec podařilo,“ konstatuje režisér a producent Václav Marhoul. Samotné „pátrání“ po tom, kdo práva po smrti Jerzy Kosińského a posléze i jeho druhé ženy spravuje, zabralo 8 měsíců. Dalších 14 měsíců pak trvalo velmi složité vyjednávání s chicagským nakladatelstvím Spertus College of Judaica. Toto úsilí bylo nakonec dovršeno podpisem opční smlouvy, kterou obě strany před pár dny společně uzavřely.

Nabarvené ptáče reprezentuje ve světové literatuře zásadní text, co se týká reakce představivosti na události židovského holocaustu. Přestože samotné dílo od svého vydání způsobovalo a stále způsobuje silné kontroverze, dostalo se mu světového ohlasu i mnoha prestižních literárních cen. Jerzy Kosiński napsal dvanáct románů, z nichž dva se staly světovou klasikou. Prvním a asi nejznámějším dílem je právě román Nabarvené ptáče (The Painted Bird, 1965). Druhým nejznámějším pak román Byl jsem při tom (Being there, 1971), v jehož filmovém ztvárnění hlavní roli tzv. Chancy Gardenera (Zahradníka) hrál Peter Sellers. Snímek byl v roce 1979 nominován na Oskara v kategorii nejlepší film.

Podobné příspěvky