DřetoviceZvětšit mapu

Dřetovice jsou obec ve středních Čechách, 9 km severovýchodně od Kladna. Mají rozlohu 5,39 km² a čítají 403 obyvatel. Obec spadá do obvodu pošty v sousední Stehelčevsi.

Dřetovice leží v mělkém údolí v nadmořské výšce 250-290 m. Převážná část zástavby se rozkládá ve svahu na pravém břehu Dřetovického potoka. Katastr obce zaujímá též statek Brodce v sousedním údolí Týneckého potoka, 2 km severozápadně od Dřetovic. Nejstarší zmínka o Dřetovicích pochází z roku 1233, kdy je král Václav I. věnoval klášteru v Kladrubech.

Název Dřetovice pochází od osobního jména Držata. Od 16. století až do roku 1924 se jméno vsi běžně užívalo v podobě Vřetovice. Na návrší jihozápadně od Dřetovic stávala ve středověku též ves Královice s tvrzí, zaniklá v polovině 15. století za tažení Jiřího Poděbradského proti Buštěhradu. Jejím jediným pozůstatkem a zdaleka viditelnou dominantou obce je kostel sv. Václava na horním okraji Dřetovic, původně románská stavba, později goticky přebudovaná a v nynější podobě z 18. století. Při hlavní silnici stojí pozdně barokní kaplička Panny Marie.

Oficiální web: www.dretovice.cz | obsáhlá prezentace
PSČ: 273 42

– Obydlete Dřetovice a získejte nové sousedy. Jednoduše klikněte na tlačítko: To se mi líbí

Podobné příspěvky