Nickyho rodina – v kinech od 3. února

Jeden čin mladého angličana změnil svět…… Před pár lety Matej Mináč a Patrik Pašš natočili dokumentární film NICHOLAS WINTON – SÍLA LIDSKOSTI o téměř zapomenutém příběhu záchrany 669 českých a slovenských dětí těsně před vypuknutím II. světové války.

Její hlavní protagonista, dnes 101letý Sir Nicholas Winton, o tom více než půl století nikomu neřekl, dokonce ani své manželce.

Dnes je příběh záchranné akce známý po celém světě. Sir Nicholas Winton byl povýšen do šlechtického stavu královnou Alžbětou II. a americký Senát a Kongres ho ocenil rezolucí 583.

Milióny dětí zhlédly film Síla lidskosti v rámci vzdělávacích projektů, mnozí se rozhodli jít po Wintonových stopách a udělat něco důležitého pro náš svět. Vymýšlejí různé charitativní projekty, dokonce pomáhají zachraňovat podvyživené a nemocné děti v Kambodži a Africe.

100 000 českých dětí podepsalo petici, aby byla Nicholasi Wintonovi udělena Nobelova cena míru. Našly se desítky Wintonových dětí a dnes se jeho „rodina“ rozrostla na více než 5 000 lidí s jedinečnými osudy. Uvedeme jen několik příkladů zachráněných „dětí“ vystupujících ve filmu. Ben Abeles, jeden z předních amerických vědců, jenž vymyslel systém pohonu pro sondy Voyager a Cassini, které díky jeho systému mohly fotografovat a natáčet nejvzdálenější planety naší sluneční soustavy.

Nicholas Winton a Václav Havel
Alice Masters – bývalá ředitelka Světového měnového fondu ve Washingtonu, Liesl Silverstone patří k předním osobnostem v oblasti umělecké psychoterapie, Dr. Renata Laxová je světovou odbornicí v oboru genetiky na Univerzitě ve Wisconsinu, Tom Berman je uznávanou kapacitou v problematice vodních zdrojů, Tom Schrecker spoluzakládal Reader´s Digest, Joe Schlesinger patří mezi nejznámější televizní reportéry kanadské televize CBC, Lord Alfred Dubs byl ministrem vlády Tonyho Blaira pro Severní Irsko, Hugo Marom patří ke světové špičce v navrhování mezinárodních letišť. Je až neuvěřitelné, že nebýt příběhu Wintona, ani bychom nevěděli, jaké světové osobnosti českého původu máme. Postupujete-li od jednoho jména zachráněného dítěte ke druhému, objeví se vzrušující osudy těchto lidí, kterým je dnes už přes 80 let.

Tvůrci filmu se rozhodli, že nedovolí, aby se tyto nově objevené příběhy, spolu s novými fakty ohledně samotné záchranné akce a pozitivních aktivit studentů „ztratily“. Proto se rozhodli natočit film NICKYHO RODINA.

Jde o to ukázat, že do NICKYHO RODINY nepatří jen tisíce lidí, kteří za svůj život vděčí tomuto příběhu, ale i všichni ti, kteří chtějí s naším světem něco pozitivního vykonat.

Podobné příspěvky