Kladno bude mít další moderní divadlo

Památkově chráněnou budovu Městského divadla Kladno čeká celková rekonstrukce a rozšíření. Začátek prací je plánován na léto 2010 a potrvá zhruba rok. Koncept interiéru zpracoval arch. David Vávra.

Po divadle Lampion Město opraví i Městské divadlo Kladno (dříve Středočeské divadlo Kladno). Rekonstrukce bude zahrnovat celkovou modernizaci budovy, rozšíření o kavárnu s multifunkčním sálem a alternativní scénu a vybudování venkovní letní scény. Divadlo bude vybaveno moderními technologiemi, především vzduchotechnikou, systémem pro inteligentní řízení budovy, bezpečnostním systémem, novými rozvody inženýrských sítí a hlavně moderní divadelní technikou.

V divadelním sále se zmenší počet míst. Pro návštěvníky se tak sledování představení stane mnohem příjemnějším a pohodlnějším kulturním zážitkem. Divadlo tedy bude splňovat dnešní standardy v nárocích na komfort a pohodu. Zásadní proměnou projde i samotné jeviště.

„Náklady se vyšplhají na 174 milionů Kč, ovšem Městem získaná dotace pokryje více jak 164 mil. Kč,“ říká první náměstek kladenského primátora Miroslav Bernášek. Téměř celé náklady na rekonstrukci divadla pokryje dotace z Integrovaného plánu rozvoje města Kladna v rámci Regionálního operačního programu.

Divadlo projektoval na počátku 20. stol. kladenský stavitel Emil Hrabě v secesním duchu. Současná modernistická podoba s art-decovou fasádou ale vychází ze spolupráce s architektem J. Rősslerem, žákem otce české architektury Jana Kotěry. Během druhé světové války vznikla dle návrhu architekta S. Kulhánka barevná úprava hlavního sálu ve fialovomodré a zelené, v kombinaci se žlutým stropem a bleděmodrým oválem. V padesátých letech minulého století byl osazen hlavní lustr a provedeny další úpravy. Poslední úpravy proběhly v devadesátých letech. Divadlo bylo v 80. letech málem zbouráno a mělo být nahrazeno dle slov architekta Vávry „kulturákovo-socialistickou novostavbou“.

Podobné příspěvky