Ještě nepostavený obchodní komplex dělí Kladno na dva tábory

Central Kladno, je ještě nezrealizovaný projekt obchodně-zábavního centra, který dokázal mezi Kladeňáky vyvolat bouřlivé rozepře o důvodech proč jej postavit nebo ne. Vynechme emocionální výkřiky ze sousedství a podívejme se na jádro problému.

Podle posledních informací se proti stavbě komplexu Central Kladno sepsala petice na kterou se zatím nasbíralo 1700 podpisů. To znamená že se nejedná o značný odpor obyvatel Kladna, jak píšou někteří bezvýznamní pisálkové a novináři, ale o zatím bezvýznamnou petici na 70ti tisícové město. Podpisů by se jistě nasbíralo mnohem víc kdyby se petice rozšiřovala pečlivěji.

Obavy ze stavby samotné jsou oprávněné a pochopitelné zejména pro přilehlé obytné zóny. U demoličních a stavebních prací bude největším problémem prach, hluk a provoz nákladních vozidel odvážející suť. Právě zvýšeného dopravního provozu se obávají zástupci přilehlé kladenské knihovny a poznamenali, že právě v této lokalitě by měla být snaha dopravu spíše omezit než dále rozšiřovat. Mimo jiných má obavu z dopravy i občanské sdružení Pro Kladno, které také dalo k dispozici nejvíce záporných argumentů proti stavbě. Sídlo sdružení Pro Kladno se nachází právě v Rabasově ulici a je zřejmé že právě její obyvatelé budou proti stavbě brojit ze všech nejvíc.

Sdružení Pro Kladno dává najevo logické argumenty a mezi ty hlavní bych zařadil co s centrem bude když se nedočká komerčního úspěchu? Investor je samozřejmě o samotném úspěchu přesvědčen, ale alternativní plán bude muset vypracovat.

Další obavy vzbuzuje samotné obchodní centrum města – podnikatelská struktura. Pokud se jedná hlavně o kladenskou pěší zónu tak obavy střídá panika. Co se tam dá proboha zhoršit? Naopak obchodníci kteří nepřežijí, uvolní místo schopnějším, kteří své služby zkvalitní právě tak, aby zákazníci našli cestu i do jejich obchodu nebo restaurace. Logicky se dá také kalkulovat s další podnikatelskou aktivitou právě v okolí komplexu. Je to dáno právě tím že se v blízkosti bude zdržovat větší počet potencionálních zákazníků poptávajících se po službách jaké centrum nezvládá. Jistě to nebude kejklířské představení jaké lze nyní vidět v centru města.

Jako poslední z mnoha protikladů které kritici uvádí bych vyzvedl: Co bude s budovou bývalého Učitelského ústavu Marie Egemové z roku 1904 a s pamětní deskou obětem holocaustu? Většina z křiklounů ani nevěděla že se tam něco takového nachází. S námětem přišel Kladnaznalý člověk a ostatní se chytli myšlenky. Viděli jste tam tudy proudit davy rodin na výlety k ponaučení jejich potomků? Asi těžko. Kdo by se z toho kopce trmácel! A právě sem vnesl investor myšlenku která samotnou památku pozvedne. Tím že jí zakomponuje do své stavby a doslova ji zviditelní i obyčejným smrtelníkům.

Tak to bylo pár negativních řádků k celé problematice. Příště si povíme pár pozitiv k celé stavbě.

Chtěl bych upozornit že sdružení Pro Kladno dává spousty argumentů k zamyšlení nad celou stavbou. Zejména dopady na životní prostředí jsou nejspíše oprávněné a jak moc jsou tragické rozhodnou odborníci.

Podobné příspěvky