vodárny Kladno

Kladno nedostalo dotace, chystá se zdražení vody

vodárny KladnoKladno, Nové Strašecí a Slaný neuspěly v žádosti o evropskou dotaci. Bohužel, právě podle pravidel EU mají města nařízeno modernizovat čističky odpadních vod. Města se pokusí získat peníze jiným způsobem, zdražování se však nevyhneme.

Přestavba čističky odpoadních vod v Kladně-Vrapicích má stát kolem 200 milionů. Když město neuspělo v žádosti o evropskou dotaci, zkusí se obrátit na ministerstvvo zemědělství.

Evropská unie nedá peníze ze svého rozpočtu, protože nebylo uspořádané řádné výběrové řízení a to se jí samozřejmě nelíbí. Dle iDnes.cz je problém, že vodovodní síť provozuje soukromá firma Středočeské vodárny, která je vlastněna společností Veolia a ta získala provozní smlouvu bez řádného výběrového řízení.

Kladenský primátor Dan Jiránek přesto tvrdí, že zdražení by přišlo i v případě získání evropských dotací, protože dotace nikdy nepokryjí všechny potřebné náklady, které tak města musí doplatit ze svého rozpočtu.

Starosta Slaného Ivo Rubík provedl malou spekulaci ze které vydedukoval, že cena vodného a stočného stoupne ze současných 84 korun až na 96 korun za kubík.

Podobné příspěvky