Ukradená holčička se vrací do Lidic

V pondělí 17.1. dojde k navrácení bronzové holčičky do sousoší 82 dětí, zplynovaných v červenci 1942 v polském Chelmnu. Soška ze sousoší Marie Uchytilové nazvané „Památník dětských obětí války“ byla ukradena 16. 11. 2010.

Zajímavostí na celém případu bylo že se jednalo o 21. výročí od úmrtí jeho autorky, ak. sochařky Marie Uchytilové.

Ukradená holčička zahýbala srdci lidí, kteří se začali obracet na Památník Lidice s dotazy, kam mohou zasílat finanční příspěvky na zhotovení nové sošky.

Ačkoli byl bezpečnostní systém dokonalý, přeci se našel lapka, který v něm našel skulinu a zmizel s téměř stokilovou soškou bez povšimnutí. Přesné datum zmizení sošky nikdo nezná, protože se nedá na první pohled poznat, že je sousoší poškozeno. Chybějící sošky si náhodou všimla průvodkyně, která celou věc oznámila.

Nyní, téměř po dvou měsících, pořádá Památník Lidice: „Navrácení lidické holčičky do rodného údolí“. Dne 17.1.2011 ve 14 hodin u lidického sousoší za doprovodu dětí z MŠ Lidice, žáků družiny ZŠ Buštěhrad, ZUŠ Buštěhrad a DPS Sluníčko.

Památník Lidice nechal zhotovit u sochaře Oldřicha Hejtmánka sošku novou. Podle oficiálních informací, které poskytl ředitel památníku Milouš Červencl, si sochař Oldřich Hejtmánek účtoval pouze materiál a energii. Cena nové sošky se pohybuje kolem 30-ti tisíc korun.

Podobné příspěvky

2 Komentáře

  1. Tak jak poldovku znám a mám ji projetou dříve i nyní,tak mě jen zaráží kde se ztratilo těch 1,5 miliardy-to se zase kamarádi měloi dobře.

Komentáře jsou uzavřeny.