Poklady města Kladna

Každý den procházíme městem a míjíme budovy jejichž zdi kdyby mohly vyprávět, zavedly by nás do daleké historie. Přesto je přecházíme bez jediného mžiknutí oka. Některé krásné pamětihodnosti, ale nemůžete vidět z ulice, protože jsou pěkně schované uvnitř zástavby. Jako kaple svatého Vavřince.

Kladno nejedno takové tajemství ukrývá respektive Zámecká galerie města Kladna. V našem seriálu se vás pokusíme zavést do těch nejpozoruhodnějších částí města Kladna.

V kladenském zámku, který je v jádru renesanční, ale dostal barokní podobu během první poloviny 18. století a sídlí zde také městská knihovna a galerie se ukrývá nenápadná kaple svatého Vavřince.

V patře zámku umístil archotekt Kilián Ignác Dientzenhofer oválnou opatskou kapli s výzdobou malíře Jana Karla Kováře, sochaře Karla Josefa Hiernla a truhláře Johanna Sichtmüllera.

Nástěnné malby i s výzdobou na stěnách kaple byly v roce 1998 restaurovány akademickými malíři Michalem Tomkem, Jaroslavem Altem, Tomášem Skořepou a Jiřím Maškem.

kaple sv kaple kaple kaple kaple kaple

Podobné příspěvky

Jeden komentář

  1. Zámecká kaple je nádherná a jedinečná. Prožila jsem v kladenském zámku celé dětství. Kaple byla místem, kde jsem si nejraději hrála, ale tehdy byla v zuboženém stavu. Bylo to v době, kdy ve sklepě byly uloženy vedle sebe busty a sochy Masaryka, Stalina a Háchy :-)

Komentáře jsou uzavřeny.